10 mai 201722:2858

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid

Sorana Cîrstea, locul 83 WTA şi beneficiară a unui wildcard, a câştigat, miercuri, cu 7-5, 3-6, 6-1, meciul jucat cu Misaki Doi (Japonia, 53 WTA) în optimile de finală ale turneului de la Madrid (Spania), dotat cu premii în valoare totală de 5.439.350 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 58 de minute. După victoria împotriva japonezei Doi, Sorana Cîrstea şi-a egalat performanţa obţinută anul trecut la Mutua Madrid Open, calificarea în sferturile de finală la turneul deţinut de Ion Ţiriac.

Sorana a început rău meciul, iar Misaki Doi s-a distanţat rapid la 3-0. A urmat o revenire a sportive române, care a restabilit egalitatea, 3-3. Fiecare şi-a făcut serviciul în următoarele patru game-uri, iar apoi Cîrstea a reuşit un break, 6-5, încheind primul set, scor 7-5, cu un as, în 48 de minute. În actul secund, Doi a avut iniţiativa, reuşind un break la 4-3, care a dus-o în poziţia de a câştiga setul, scor 6-3.

În decisiv, Cîrstea nu i-a lăsat nicio şansă adversarei, desprinzându-se la 5-0, pentru a încheia setul cu 6-1. După calificarea în sferturile de finală, Cîrstea va încasa un cec în valoare de 130.965 euro şi 215 puncte WTA, iar în turul următor o va întâlni pe câştigătoarea meciului Oceane Dodin (Franţa, 63 WTA) - Kristina Mladenovic (Franţa, 17 WTA).

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.